Csütörtökön szavazhat a pécsi közgyűlés arról az előterjesztésről, aminek egyik leglényegesebb része a kerti zöldhulladék elégetésének tiltása. Az előterjesztő Páva Zsolt polgármester. A szöveg adatokkal, érvekkel támasztja alá a lépés szükségességét.
A lényeg: a tiltás célja a város levegőminőségének javítása.
Az előterjesztés levezeti, hogy az önkormányzat szerint miért van szükség a tiltásra.
- A levegőminőséget a nitrogén-dioxid, valamint a szállópor befolyásolja.
- A szállópor-kibocsátások nagymértékben lakossági eredetűek.
- A lakossági kibocsátások legnagyobb részét fatüzelésből származó légszennyezés adja.
- Sokaknak fogalma sincs róla, hogy a fatüzeléshez legalább kétéves kiszáradt tüzifát kellene alkalmazni ahhoz, hogy minimális legyen az égetés során keletkező füst.
- A zöldhulladék nyílttéri égetése is hozzájárul a légszennyezéshez.
- A hatályos rendelet szerint a lakosság áprilisban és novemberben 10 és 17 óra között égetheti a zöldhulladékot.
- A városban van zöldjárat, korábban ingyen osztogattak komposztládákat, lomtalanításkor is elviszik a kerti hulladékot, amit a hulladékuvdarokba is el lehet vinni.
- Rövidesen az új kukásautók segítségével még több helyről fogják tudni elszállítani a zöldet.
- A légszennyezettség novemberben, a kerti hulladék égetésének fő szezonjában különösen jelentős, a határérték-túllépési esetszámok ebben a hónapban kiugrást mutatnak.
- A fűtési eredetű alapterheléshez ilyenkor hozzáadódnak a kerti hulladék égetéséből származó káros anyagok.
Hangsúlyozzák, az új rendelet nem csak a kerti hulladék égetésének tilalmat vezeti be, hanem rendelkezik a kerti hulladékról környezetkímélő módon történő gondoskodás lehetőségeiről. Ezen a zöldjárat igénybevételét, a hulladékudvarra történő egyéni beszállítás lehetőségét, valamint az otthoni komposztálás lehetőségét értik.
Az előterjesztés szerint nem egyedi a pécsi tiltás, Debrecenben, Egerben és Tatabányán sem szabad a kerti hulladékot elégetni.