Április 22. a Föld Napja. Ezen a napon programokat rendeznek világszerte, melyek a bolygónk természeti értékeire, valamint a környezetvédelem fontosságára hívják fel a figyelmet. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság idei rendezvényének középpontjában a Mura-Dráva-Duna UNESCO Bioszféra Rezervátum áll.
Évek óta hagyomány már, hogy Pécsett ilyenkor a Tettyén színes forgatag vár mindenkit a Föld Napja alapeszméje szellemében. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, valamint pécsi és Pécs környéki intézmények, szolgáltatók, civil szervezetek izgalmas foglalkozásokkal, játékokkal várnak kicsiket-nagyokat. A részvétel ingyenes!
Programok a nap folyamán:
10:00 Megnyitó
Závoczky Szabolcs igazgató köszöntője (Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság)
Dr. Őri László elnök köszöntője (Baranya Vármegyei Önkörmányzat)
Kővári János elnök köszöntője (Összefogás Pécsért Egyesület)
10.10 Dr. Háber István (PTE): Klímacélok és fenntarthatóság – miért van szükség hidrogénhajtású járművekre?
10.20 A „Nagy folyóink madarai” címmel meghirdetett rajzpályázat eredményhirdetése és a díjazott alkotásokból rendezett kiállítás megnyitása
10:30 Lívi Zeneműhelye: Babusgató
10:30 Lepkézés a kutyafuttatón – séta az Irma út melletti kutyafuttatóra a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szakemberével, gyülekező a központi információs sátornál
11.00 „Pihenőhelyek, kilátópontok, emlékek a város felett” – a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség túrája a Tettye – Dömörkapu – Mandulás – Hotel Kikelet – Tettye útvonalon (6 km), gyülekező a központi információs sátornál
11:00 Szakvezetés a Pintér-kertben – gyülekező az arborétum bejáratánál
12:00 Szakvezetés a Pintér-kertben – gyülekező az arborétum bejáratánál
13:00 Varázsóra – Szász János Péter izgalmas ismeretterjesztő előadása
15:00 Lívi Zeneműhelye: Családi zenebona
Folyamatos programok:
A Mura-Dráva Duna UNESCO Bioszféra Rezervátum bemutatása
Virtuális valóság: kenuzás a Grand Canyonban, a tenger élővilága, repülés Pécs felett, drótkötélen a hegyek között
Természetismereti játékok – fókuszban a halak
A Természetvédelmi Őrszolgálat bemutatkozása
A természetmegőrzési munkák furfangos eszközei
Kisállat simogató
Európa Sátor
Retro könyvvásár és olvasóliget
Hulladékok újrahasznosítása
Ügyességi játékok
Pecsétgyűjtő játék:
A rendezvény résztvevői játékos feladatokat oldhatnak meg, melyek sikeres teljesítése esetén pecsétet kapnak a központi információs standon átvehető menetlevélbe. A sorsolásokon a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság bemutatóhelyeire szóló ingyenes családi belépőket és tárgyjutalmakat lehet nyerni! A nyeremények átvételére kizárólag személyesen van lehetőség, ha nincs jelen a nyertes a sorsoláskor, újabb nyertest húzunk! A menetlevelet a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság standján lehet beváltani ajándékra, illetve ugyanott lehet jelentkezni a sorsolásra a menetlevél leadásával.
A Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátumról
2021-ben jött létre Magyarország, Ausztria, Horvátország, Szerbia és Szlovénia részvételével a Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum. Ez a világ első, öt ország közreműködésével megvalósult egységes bioszféra-rezervátuma, amely Európa egyik legnagyobb természeti területének számít.
A Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum területe meghaladja a 943 ezer hektárt, és magába foglalja az öt ország számos védett természeti területét, Natura 2000 területét, valamint nem védett területeket is. Magyarországon a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság védett természeti területeinek és Natura 2000 területeinek egy része tartozik hozzá.
A bioszféra-rezervátum létrehozásának célja a természetes élőhelyek és ökoszisztémák közös megőrzése, helyreállítása, a biológiai sokszínűség megóvása, valamint széleskörű ökoszisztéma-szolgáltatások kialakítása. Az együttműködés a kutatás, monitorozás, információcsere mellett fontos szerepet szán az ember és a természet közti kapcsolat újraélesztésének és széleskörű népszerűsítésének.
A bioszféra-rezervátum számos különleges halfajnak és több mint 300 madárfajnak ad otthont. Az öt országon átnyúló árterületek biztosítják az ivóvíz-ellátást, az egyedülálló táj pedig segíti a fenntartható turizmus fejlődését. Az országok együttműködésében nagy hangsúlyt kap a jövőben az ökoszisztéma-szolgáltatások közös fejlesztése is.
Együttműködő partnerek:
Balaton-Felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Baranya Megyei Természetbarát Szövetség, Csorba Győző Könyvtár, Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, Europe Direct Baranya, Fürtös Ökokuckó, Hosszúhetényi Turista Egyesület, Lívi Zeneműhelye, Mandulafa Egyesület, Mecsekerdő Zrt., Mecseki Barangolók Társasága, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Misina Egyesület, NAV, Öko-Kuckó Oktatóterem, Ökováros-Ökorégió Alapítvány, Pécsi Állatkert, Pécsi Rendőrkapitányság, Pécsi Tudományegyetem, REkreáció – Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Tettye Forrásház Zrt., Virovitica-Podravina megye (Horvátország) védett természeti részeinek és ökológiai hálózatának kezelését végző közintézmény, VRPécs – Virtuális valóság szemüveges játékterem, WWF Ausztria, WWF Magyarország, Zöld Poronty Tanoda